Spotkanie z dr. Arthurem Buehlerem

Grupa suficka, prowadzona przez Andrzeja Saramowicza, zaprasza na spotkanie z dr. Arthurem Buehlerem. Spotkanie odbędzie się 8 lipca 2018 r. w naszym warszawskim zendo. Zaczynamy o 13.00. Przewidujemy, że dr Buehler wygłosi wystąpienie, a potem będzie czas na pytania i rozmowę nieformalną. Przygotowujemy poczęstunek.

Krótka notka o naszym gościu

Dr. Arthur F. Buehler jest amerykańskim uczonym, absolwentem Uniwersytetu Harvarda i uczniem Annemarie Schimmel (1922-2003) – wybitnej orientalistki i znawczyni sufizmu.
Był starszym wykładowcą religioznawstwa na Victoria University w Wellington, Nowej Zelandii i starszym redaktorem czasopisma History of Sufism. Jest autorem kilku książek, w tym:

  • Recognizing Sufism: Contemplation in the Islamic Tradition, 2016.
  • Revealed Grace: The Juristic Sufism of Ahmad Sirhindi (1564-1624), 2011.
  • Sufi Heirs of the Prophet: The Indian Naqshbandiyya and the Rise of theMediating Sufi Shaykh, z przedmową Annemarie Schimmel, 1998.

Dr. Buehler specjalizuje się w tematyce sufizmu, praktyce kontemplacyjnej,
antropologii sufizmu, koranicznej egzegezie i hadisach.
Jest lingwistą i posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim, tureckim, perskim i urdu.

Sodżi - Sprzątanie Świątyni

Sodżi – Sprzątanie Świątyni.
Codzienna czynność na rzecz sakralnej przestrzeni. Sacrum i Profanum splatają się w jedno.
Wspólne energiczne działanie. Bez myślenia. Tylko działanie.
Sprzątanie Świątyni – Sprzątanie Umysłu.

Praktyka odbywa się w każdą niedzielę o 12.00, po przedpołudniowym zazen.

Zapraszamy.

Jednodniowe siedzenie w niedzielę 20 maja

Zapraszamy do udziału w jednodniowej praktyce, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 20 maja w naszym zendo na ul. Krasonowolskiej 3a.
To dobra okazja, żeby zatrzymać się na chwilę pośród codziennego zamieszania albo spróbować różnych form medytacji zazen (siedzenie, uważne jedzenie, praktyka pracy).
Osoby całkiem początkujące prosimy o wcześniejszy kontakt.

Zapisy u Julii Karpińskiej:
julia.maz@gmail.com
tel. 791-517-150

Jak dojechać: tutaj

Plan dnia:

Plan dnia:
9.10-9.50 zazen
9.50-10.00 kinhin
10.00-10.40 zazen
10.45 mowa
12:15 lunch
12.45-13:45 samu (praktyka pracy)
13:50-14:20 zazen
14:20-14:30 kinhin
14.30-15.00 zazen
15.00-15.10 kinhin
15.10-15.40 zazen
15.40 – cztery ślubowania
15.45 – samu (krótkie sprzątanie)

16.00 herbata

Praktyka w majówkę

Informuję wszelkich zainteresowanych, że w długi weekend praktyka odbywa się jak zawsze, tj. w poniedziałek 30.IV, wtorek 1.V i czwartek 3.V mamy zazen od 18.00, a w niedzielę 6.V od 10.00.

We wtorek i czwartek najprawdopodobniej w zendo będzie Uji.

Zapraszamy,

Michał

Spotkania grupy sufickiej

Z radością informujemy, że od najbliższej niedzieli (29 kwietnia) ruszają spotkania grupy sufickiej, prowadzonej przez Andrzeja Saramowicza. Zainteresowanych kierujemy tu: www.sufism.org.pl. Spotkania grupy mają odbywać się dwa razy w miesiącu.

Po Wiosennym Sessin

Od 24 do 28 marca odbyło się w naszym nowym ośrodku warszawskim wiosenne sesshin. Praktykowaliśmy razem przez 5 dni w intencji zmarłej 22 marca Wiesi Grocholi. W czasie mowy Ujiego, który wspominał Wiesię, odwiedziła nas jej rodzina i przyjaciele. Część z nas była na całości odosobnienia, a inni przyjeżdżali na poszczególne rundy. W zendo bywało od dziesięciu do osiemnastu osób. Przybyli członkowie sangi z Trójmiasta, Poznania. Sesshin wspołprowadziła z Ujim Ania Mills.


 

Studiowanie tekstów

Planujemy wrócić do wspólnego studiowania tekstów. Tym razem chcemy czytać i omawiać nową książkę rosiego Dainin (Dainina?) Katagiriego The Light That Shines through Infinity. Zen and the Energy of Life. Tutaj odnośnik do strony wydawnictwa Shambhala na temat tej publikacji.

Dainin Katagiri - The Light That Shines through Infinity
Dainin Katagiri – The Light That Shines through Infinity

Książka jest po angielsku, napisana dość – moim zdaniem – prostym językiem. Będziemy czytali po angielsku (chyba że znajdzie się ktoś, kto byłby gotów fragmenty szybko przetłumaczyć), za to rozmawiali po polsku. Rozmowa po angielsku jest też możliwa, gdyby wszyscy uczestnicy byli na to gotowi – wówczas nasi amerykańscy sanghowicze też mogliby wziąć udział w spotkaniach.

Proponujemy spotkania w poniedziałki, po pierwszej rundzie zazen, czyli o 18.45. (więcej…)

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE – JAPOŃSKIE TECHNIKI OPRAWY

Jest nam ogromnie miło zaprosić wszystkich chętnych na japońskie warsztaty introligatorskie. Japońskie ponieważ wykonywać będziemy album i dwa notesy zgodnie z dalekowschodnimi technikami oprawy ale japońskie także dlatego, że jest to spotkanie podczas którego porozmawiamy szerzej o tamtejszej kulturze.

Byłeś w Japonii? Chciałbyś wyjechać? Interesujesz się tym krajem? A może tylko chciałbyś nauczyć się wykonywać piękne oprawy? Ten kurs jest dla Ciebie. Nauczysz się podstaw introligatorstwa takich jak: przygotowanie niezbędnych materiałów i stosowanie narzędzi, szycie, klejenie. Poznasz także różnice między papierami europejskimi a dalekowschodnimi, zobaczysz pędzle japońskie, będziesz miał okazję pracować z klejem nori.

Japońskie warsztaty introligatorskie
Japońskie warsztaty introligatorskie

(więcej…)

Wiosenne sessin

Zapraszamy Was serdecznie na pięciodniowe wiosenne seshin, które odbędzie się w Warszawie w naszej Świątyni na ul. Krasnowolskiej 3a. Po udanym Rohatsu będzie to kolejna okazja wspólnej dłuższej praktyki miejskiej i wspierania ośrodka.

Zaczynamy w sobotę 24 marca o godzinie 13, a kończymy w środę 28 marca też o 13. Rozpoczynamy i kończymy nieformalnym obiadem, ponieważ niektórzy z nas przybywają z daleka i chcemy, aby była chwila na spotkanie i krótką rozmowę. Szczegółowy plan Wiosennego Seshin można pobrać tutaj.

Sessin poprowadzi Roshi Mikołaj Uji wraz z Anią Mills.

Na miejscu można nocować, ale zapraszamy też tych z Was, którzy mogą przyjechać tylko na część dnia. Do dyspozycji będziemy mieli materace wojskowe oraz parę (niewiele) łóżek. Trzeba przywieźć własny śpiwór lub pościel.

Tych z Was, którzy potrzebują wprowadzenia do medytacji, zapraszamy na instrukcję do zazen, którą 20 marca w warszawskim zendo poprowadzi Kuun. Jeśli potrzebujecie instrukcji do orioki (formalnego posiłku), informujcie o tym przy zapisie, a postaramy się zorganizować spotkanie temu poświęcone (im wcześniej powiecie, tym lepiej).

Zapisy telefonicznie lub mailowo u Magdy Kotyzy tel. 511 847 471 email: magiakot@o2.pl

Wpłaty na konto 51 2130 0004 2001 0568 2737 0003. Zaznaczcie, proszę, w tytule wpłaty, że dotyczy ona Wiosennego Sessin.

Szczegółowe informacje dot. cen i warunków – w załączonym Liściu Sanghowym (do pobrania tutaj).

Zapraszam serdecznie w imieniu warszawskiego zarządu,

Ania Mills

załącznik: Liść Sanghowy – przedwiośnie 2018